Related Tags

Hutt Valley Harriers items have been tagged with:

Tags

Hutt Valley Harriers and Wainuiomata

Just Hutt Valley Harriers
    • Wellington Road Champs Results 2017
      • 3 Oct 2017
      • Hutt Valley Harriers
      • Wellington Road Champs HVH Results Wainuiomata Saturday 19 August 2017 Name Time Placing Grade Girls Under 9 – 1km Sophie Crosland 4:35 4 Boys Under 9 – 1km Finnigan Strickland 4:36 9 Girls Under 11 – 2km Jessica McKenzie 8:10 3 Gwen McGrath 8:41 7 Boys Under 11 – 2km 1st team Thomas Prichard 7:32 4 Aiden Jackson 7:56 7 Ashton Tietjens 7:59 8 Harrison Kowalczyk 8:21 11 Jonathan Green 8:39 13 Hunter Hughes 8:41 15 David Gordon 8:58 16 Bailey Rollo 9:13 17 Lochlan Mather 9:36 19 Girls Under 13 – 2.5km Emalise Alding 10:47 8 Boys Under 13 – 2.5km 2nd team Joshua Allen 8:54 3 Nathaniel Graham 9:00 6 Alexander Prichard 9:05 7 Oscar Strickland 9:35 14 Tyler Rollo 10:54 18 Girls Under 15 – 2.5km 3rd team Gemma Gordon 11:02 15 Amelia Kennedy 11:08 16 Lily Trompetter 11:49 17 Women Under 18 – 5km Jayme Maxwell 17:45 1 Hannah Gordon 22:45 7 Men Under 18 – 5km Jack Hammond 16:40 2 Peter Roberts 17:02 4 Jonathon Roberts 18:23 9 Senior Women/Masters Women – 5km Marian Goodwin 24:34 7 W50 Liz Gibson 25:37 4 W40 Senior Women/Masters Women 10km 3rd team Kristi Perkinson 50:42 15 SW Trish Coley 51;25 4 M50 Keryn Morgan 54:56 16 SW Senior Men/Masters Men – 5km Andrew Crosland 18:05 1 SM Albert van Veen 28:37 7 M70 Senior Men/Masters Men – 10km Darren Gordon 36:29 11 M40 Mat Rogers 36:30 29 SM Andrew Crosland 38:06 36 SM Marcus Smith 38:32 9 M50 Bill Trompetter 41:26 12 M50 Karl van Polanen 42:58 14 M50 Stu McKenzie 46:51 23 M50 Peter Sparks 48:20 2 M60 Donald Coley 51:09 26 M50 Martyn Cherry 55:17 27 M50 M50 – 10km – 3rd team
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • wainuiomata

    • 2016 Wellington Road Champs Results
      • 8 Oct 2016
      • Hutt Valley Harriers
      • Wellington Road Champs HVH Results Wainuiomata Saturday 20 August 2016 Name Time Placing Grade Girls Under 9 – 1km Stefania Butler 5:32 10 Boys Under 9 – 1km Thomas Prichard 3:47 1 Trent Magee 3:51 2 Bailey Rollo 4:19 8 Girls Under 11 – 2km Emalise Alding 8:16 2 Amy Murray 8:19 3 Jessica McKenzie 8:22 4 Boys Under 11 – 2km 1st team Alexander Prichard 7:28 3 Ashton Tietjens 8:03 7 Jonathan Green 8:12 9 Harrison Kowalczyk 8:31 10 Hunter Hughes 8:54 12 David Gordon 9:49 14 Tim Cherry 10:47 15 Girls Under 13 – 2.5km Charlotte Ross 11:22 11 Gemma Gordon 12:00 12 Lily Trompetter 12:13 13 Boys Under 13 – 2.5km 2nd team Nathaniel Graham 8:55 3 Joshua Allen 9:30 10 Reegan Kowalczyk 9:48 13 Oscar Strickland 9:53 15 Nkhata Hollywell 10:24 18 Ben Maluschnig 10:54 20 Tyler Rollo 11:07 22 Gabriel Marenzi 11:35 24 Boys Under 15 – 2.5km Jonathon Roberts 8:25 3 Women Under 18 – 5km Jayme Maxwell 18:35 1 Lucy England 21:13 5 Hannah Gordon 24:09 9 Men Under 18 – 5km Peter Roberts 17:03 7 Men Under 20 – 7.5km Matthew Roberts 31:17 5 Senior Women/Masters Women – 5km Liz Gibson 23:52 5 W40 Trish Coley 24:25 5 W50 Vanessa Trompetter 24:34 6 W50 Isobel Franklin 26:18 7 W40 Senior Women/Masters Women 10km Kristi Perkinson 44:34 11 SW Keryn Morgan 51:03 13 SW Senior Men/Masters Men – 5km Jared Bothwell 20:13 4 SM Steve Robertson 23:32 7 M60 Keith Holmes 25:00 9 M60 Martyn Cherry 26:29 5 M50 Albert van Veen 28:11 17 M60 Senior Men/Masters Men – 10km Mat Rogers 34:10 8 SM Nick Sasse 34:39 12 SM Darren Gordon 38:45 15 M40 Myles Carson 39:54 20 M40 Brendan Quirke 40:06 21 M40 Marcus Smith 40:10 10 M50 Stephen Cummings 41:11 23 M40 Paul Newsom 41:29 14 M50 Bill Trompetter 42:23 16 M50 Graeme Burr 43:21 19 M50 Stu McKenzie 45:19 27 M50 Paul Strickland 45:28 29 M40 Don Coley 47:17 30 M50 John Wood 47:27 7 M60 Mark Growcott 48:49 32 M40 M40 – 10km – 3rd team M50 – 10km – 3rd team
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • wainuiomata

    • Results: Sanders Gough Robbie Burns Shields
      • 28 Jun 2016
      • Hutt Valley Harriers
      • Sanders Gough Robbie Burns Shields Hosted by Hutt Valley Harriers Saturday 25 June 2016 Senior Women/Masters Women – 6 km – Burns Cup Placing Name Time   Club 1 Kristi Perkinson 27:10 HVH 2 Georgina Cox 28:47 Wainuiomata 3 Nicky Braniff 28:51 Wainuiomata 4 Shelley-Ann Tietjens 28:55 Wainuiomata 5 Belinda Walker 30:08 Trentham 6 Trish Coley 31:01 HVH 7 Liz Whiteside 31:08 HVH 8 Keryn Morgan 31:19 HVH 9 Vanessa Trompetter 32:01 HVH 10 Lisa Kynaston 35:04 Trentham Burns Cup Place Club Points (2 to count) 1 Wainuiomata 5 2 HVH 7 3 Trentham 15 U20 Men and Women – 6 km – Gough Cup Placing Name Time Club 1 Luke Carman 24:28 Wainuiomata 2 Matthew Roberts 24:32 HVH 3 Randall Tyler 25:51 Trentham 4 Jack Thompson 26:41 Trentham 5 Natasha Goldsworthy 32:26 Wainuiomata Gough Cup Place Club Points (2 to count) 1 Wainuiomata 6 2 Trentham 7 Walkers – 6km – Walkers Cup Placing Name Time Club 1 Richard Willis 43:00 Trentham 2 Robyn Green 43:02 Masterton 3 Joseph Antcliffe 43:12 Trentham 4 Claudia Baechle 43:57 Masterton 5 Brendan McCauley 46:27 Wainuiomata 6 Sonja McLean 46:33 Trentham 7 Cathy Gordon 46:53 HVH 8 Unknown 51:18 ? 9 Vivienne Antcliffe 51:43 Trentham 10 Rose Martin 54:19 Wainuiomata 11 Barbara Coley 57:28 Wainuiomata 12 Robyn Small 1:00:58 Wainuiomata 13 Karen Forsyth 1:05:37 Wainuiomata 14 Maree Carman 1:05:37 Wainuiomata Walkers Cup Place Club Points (2 to count) 1 Trentham 4 2 Masterton 6 3 Wainuiomata 15 Boys/Girls U13/U11/U9 – 2km – Challenge Shield – (Times only for first 30 to finish in the race able to be recalled) Place Name Time Club Grade Age Grade Place 1 Joshua Jordon 7:21 Trentham BU13 1 2 Nathaniel Graham 7:22 HVH BU13 2 3 Colton Foss 7:35 Trentham BU13 3 4 Josh Allen 7:37 HVH BU13 4 5 Chris Coetzee 7:42 Trentham BU13 5 6 Marco Coetzee 7:50 Trentham BU13 6 7 Luke Stoupe 7:56 HVH BU11 1 8 Logan Stoupe 7:57 HVH BU13 7 9 AJ Prichard 8:00 HVH BU11 2 10 Nicholas Green 8:02 HVH BU13 8 11 Regan Kowalczyk 8:04 HVH BU13 9 12 Ashton Brew 8:10 Wainuiomata BU11 3 13 Oscar Strickland 8:16 HVH BU13 10 14 Callum Wos 8:23 Trentham BU11 4 15 Nhkata Holliwell 8:27 HVH BU13 11 16 Emalise Alding 8:28 HVH GU11 5 17 Amy Murray 8:29 HVH GU11 6 18 Quentin Carlson 8:33 Trentham BU11 7 19 Thomas Prichard 8:37 HVH BU9 1 20 Ashton Tietjens 8:40 HVH BU11 8 21 Trent Magee 8:40 HVH BU9 2 22 Kiara Flutey 8:49 Trentham GU13 12 23 Harrison Kowalczyk 8:50 HVH BU11 9 24 Aiden Jackson 8:51 HVH BU11 10 25 Gabriel Marenzi 9:00 HVH BU13 13 26 Ben Maluschnig 9:02 HVH BU13 14 27 Tyler Rollo 9:04 HVH BU13 15 28 Jonathan Green 9:05 HVH BU11 11 29 Taine Flutey 9:06 Trentham BU9 3 30 MacKenzie Winter 9:08 Wainuiomata GU13 16 31 Autumn Bradley Trentham GU13 17 32 Rebecca Forsyth Wainuiomata GU13 18 33 Gemma Gordon HVH GU13 19 34 Elliot Barr Trentham BU9 4 35 John O’Grady Trentham BU9 5 36 Finn Brew Wainuiomata BU9 6 37 Bailey Rollo HVH BU9 7 38 David Gordon HVH BU11 12 39 Sophia Avery HVH GU11 13 40 Katie Jordan Trentham GU9 8 41 Maddy Ross Trentham GU9 9 42 Sarah du Toit Trentham GU11 14 43 Skylar Langstraat HVH GU11 15 44 Lily Trompetter HVH GU13 20 45 Chloe Bothwell HVH GU13 21 46 Savannah Allen Trentham GU9 10 47 Joseph Trentham BU9 11 48 Chloe Bignall Trentham GU9 12 49 Heidi Carman Wainuiomata GU13 22 50 Tim Cherry HVH BU11 16 51 Sebastian Marenzi HVH BU11 17 52 Piper Carson Trentham GU9 13 53 Eloise Bothwell HVH GU9 14 54 Liam Carson HVH BU9 15 55 Ruby Flutey Trentham GU9 16 56 Jack Carson HVH BU11 18 Challenge Shield Place Club Points (5 to count) 1 Trentham 29 2 HVH 30 3 Wainuiomata 159 Men and Women U15/U18 – 4km – Robbie Shield Placing Name Time Club Grade 1 Joel Carman 13:22 Wainuiomata MU18 2 Logan Slee 14:03 Trentham MU18 3 Gus Reece 14:12 HVH MU18 4 Thomas Strawbridge 14:38 Trentham MU18 5 Daniel du Toit 14:54 Trentham MU15 6 Jonathan Roberts 14:55 HVH MU15 7 Cameron Forsyth 14:58 Wainuiomata MU15 8 Harry Poland 15:04 Trentham MU18 9 Oliver Barrass 15:08 Trentham MU18 10 Bill Gray 15:15 Trentham MU18 11 Jayme Maxwell 15:32 HVH WU18 12 Anthony Rowe-Penny 16:20 Masterton MU18 13 Tristan Bagnall 16:43 Trentham MU15 14 Philip Bewley 16:53 Wainuiomata MU18 15 Maria Geoghegan 17:13 Trentham WU15 16 Lucy England 17:21 HVH WU18 17 Bianca Green 17:51 Masterton WU18 18 Luke Te-Moana 17:53 Trentham MU15 19 Madison Robinson 17:54 Trentham WU18 20 Hannah Gordon 18:52 HVH WU18 21 McKenzie Jacques 19:19 Trentham WU18 22 Sam Lightfoot 20:30 Wainuiomata WU18 23 Grace Forsyth 20:31 Wainuiomata WU18 Robbie Shield Place Club Points (3 to count) 1 Trentham 11 2 HVH 20 3 Wainuiomata 22 Senior Men and Masters Men – 8km – Sanders Cup Placing Name Time Club 1 Michael du Toit 28:50 Trentham 2 Mat Rogers 28:52 HVH 3 Joe Durant 30:11 Visitor 4 Mark Searle 31:23 Trentham 5 Michael Beaumont 31:48 Trentham 6 Dominic Green 32:00 Masterton 7 Kevin Thompson 32:10 Trentham 8 Brendan Quirke 33:07 HVH 9 Darren Gordon 33:16 HVH 10 Marcus Smith 34:31 HVH 11 Bill Trompetter 35:11 HVH 12 Malcolm McDonald 35:23 Masterton 13 Jared Bothwell 35:27 HVH 14 Paul Newsom 35:29 HVH 15 Graeme Burr 35:51 HVH 16 Ray Haste 36:51 Masterton 17 Neil Sargisson 36:55 HVH 18 Matt Poland 37:11 Trentham 19 Mike Wespel-Rose 38:11 HVH 20 Paul Richardson 38:29 Wainuiomata 21 Paul Strickland 39:52 HVH 22 Warren Pettigrew 39:59 Wainuiomata 23 Andrew Smith 40:35 Trentham 24 Stewart Clement 40:52 Wainuiomata 25 Steve Robertson 41:33 HVH 26 Tory Martin 43:30 Wainuiomata 27 Keith Holmes 44:05 HVH 28 Martyn Cherry 44:29 HVH 29 Albert van Veen 49:05 HVH Ray Wallis (6km) 42:01 Aurora Sanders Cup Place Club Points (3 to count) 1 Trentham 10 2 HVH 19 3 Masterton 34
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • wainuiomata
      • huttvalley

    • Newsletter 16/2015
      • 26 Aug 2015
      • Hutt Valley Harriers
      • Hi Everyone Well done to all those who competed or supported our club in the Wellington Road Running Champs in Wainuiomata on Saturday.
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • wainuiomata

    • Newsletter 15/2015
      • 19 Aug 2015
      • Hutt Valley Harriers
      • Hi Everyone WELLINGTON ROAD RUNNING CHAMPS – Reservoir Road, Wainuiomata – this Saturday 22 August 2015 The Wellington Road Running Champs is being held in Wainuiomata, the same course as the last few years, this Saturday 22 August.
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • wainuiomata

    • Saunders Gough 2015
      • 3 Aug 2015
      • Hutt Valley Harriers
      • ­ Grade Under 11 Under 14 Under 17 Under 20 Women Men Walkers Trophy Challenge Shield Robbie Shield Gough Cup Burns Cup Saunders Cup Runners to count 2 2 2 2 2 12 7 points place points place points place points place points place points place points place Athletics & Cycling Masterton 0 16 3 0 0 11 2 247 2 45 1 Aurora 0 0 0 0 0 0 0 Hutt Valley Harriers 4 1 10 2 4 1 7 2 14 4 260 3 0 Trentham United 6 2 4 1 6 2 3 1 14 3 205 1 64 2 Wainuiomata 27 3 0 0 0 5 1 0 0 Grade Under 11 2 km Place Name Club Time 1 Nathaniel Graham HVH 7.37 2 Josh Jordan Trentham 7.39 3 Alexander Pritchard HVH 7.4 4 Marron Coetzee Trentham 8.07 5 Nicholas Green HVH 8.12 6 Katie Sceats Trentham 8.21 7 Max Poland Trentham 8.31 8 Emily Barr Trentham 8.33 9 Henry Mellor HVH 8.35 10 Ashden Brew Wainuiomata 8.38 11 Rylee Watt HVH 8.57 12 Jacob Day ACM 9 13 Ashton Tietjens HVH 9.25 14 Tyler Rollo HVH 9.31 15 Taine Flutey Trentham 10 16 Charlotte Ross HVH 10.03 17 McKenzie Winter Wainuiomata 10.21 18 David Gordon HVH 11.15 19 Sarah Dutail Trentham 11.18 20 Bailey Rollo HVH 11.52 21 Katie Jordan Trentham 13.16 22 Joseph Dutoit Trentham 13.18 Grade Under 14 4 km Place Name Club Time 1 Daniel DuTait Trentham 16.14 2 Jonathan Roberts HVH 16.26 3 Tristain Bagnall Trentham 16.39 4 Charlotte Floodsmith-Ryan Trentham 17.13 5 Christopher Coetzee Trentham 17.26 6 Jack Britland ACM 18.15 7 Tom Poland Trentham 19.02 8 Jorja Watt HVH 19.03 9 Kiara Flutey Trentham 19.09 10 John Jerling ACM 19.23 11 Hannah Gordon HVH 20.07 12 Abbie Kincaid HVH 21.02 13 Presleigh Winter Wainuiomata 21.17 14 Gemma Gordon HVH 21.41 15 Lily Trompetter HVH 21.49 Grade Under 17 4 km Place Name Club Time 1 Peter Roberts HVH 14.28 2 Harry Poland Trentham 14.41 3 Jaymee Maxwell HVH 16.55 4 Maddy Robinson Trentham 18.38 Grade Walkers 4 km Place Name Club Time 1 Daniel duToit Trentham 26.22 2 Paul Furkett ACM 27.19 3 Aidan Furkett ACM 27.29 4 Robyn Green ACM 27.38 5 Brenda Farley ACM 27.39 6 Jaquline Wilson Trentham 27.43 7 Richard Willis Trentham 28.08 8 Claudia Baechle ACM 28.14 9 Chris VanGerven ACM 28.18 10 Joseph Antcliff Trentham 29.25 11 Cathy Gordon HVH 29.43 12 Jon Roskuist Trentham 30.07 13 Val Buddle Trentham 30.47 14 Ali Laing ACM 31.07 15 Viv Antcliff Trentham 32.39 16 Sonya Maclaine Trentham 34.33 17 Robyn Weston Aurora 39.21 Grade Under 20 6 km Place Name Club Time 1 Michael du Toit Trentham 21.04 2 Braden Hodgson Trentham 21.23 3 Jayden McKnight HVH 22.47 4 Matthew Roberts HVH 24.58 5 Jack Thompson Trentham 27.07 6 Randall Tyler Trentham 27.17 7 Claudia Green ACM 31.29 Grade Women 6 km Place Name Club Time 1 Debbie Coetzee Trentham 26.16 2 Georgia Cox Wainuiomata 27.46 3 Nikki Braniff-Jones Wainuiomata 28.05 4 Shayla Farley ACM 28.07 5 Marian Goodwin HVH 28.2 6 Shelly Tietjens Wainuiomata 28.54 7 Annie Jerling ACM 28.55 8 Katherine Horsburgh ACM 29 9 Vanessa Trompetter HVH 30.34 10 Keryn Morgan HVH 31.45 11 Franky Spite ACM 32.33 12 Julia Baron HVH 32.38 13 Steph Robinson Trentham 33.12 14 Teresa Reynolds ACM 33.25 15 Kate Macklin ACM 38.48 16 Judy Rayner ACM 40.39 Grade Men 8 km Place Name Club Time 1 Brian Garmonsway Trentham 26.36 2 Josh Campbell Trentham 28.31 3 Mark Searle Trentham 29.28 4 Matt Rogers HVH 29.29 5 Reon Rollo HVH 29.39 6 Michael Macklin ACM 29.47 7 Lance Hislop ACM 30.54 8 Chris Homan Trentham 31.05 9 Tony Price ACM 31.22 10 Darren Gordon HVH 31.25 11 Graeme Butcher ACM 32.14 12 Stephen Mair Trentham 32.37 13 Paul Carlson Trentham 32.28 14 Steve Cummings HVH 33.01 15 Brendan Quirke HVH 33.2 16 Darryl Robinson Trentham 33.35 17 Paul Richardson Wainuiomata 33.49 18 Malcom McDonald ACM 34.11 19 David Hood Trentham 34.16 20 Bill Trompetter HVH 34.48 21 Graeme Burr HVH 35.22 22 Roger Jones ACM 35.3 23 Ray Haste ACM 36.12 24 Paul Homan Trentham 36.26 25 Martin Dransfield ACM 36.38 26 Peter Sparks HVH 37.26 27 Warwick Peltigrew Wainuiomata 37.35 28 Terry Bedlington Trentham 37.41 29 Tom Porter ACM 37.48 30 Steve Britland ACM 37.59 31 Steve Robertson HVH 38.11 32 Lloyd Millar ACM 38.14 33 Tony McKone HVH 38.21 34 unknown unknown 38.41 35 Brian Saunders ACM 39.23 36 Keith Holmes HVH 39.43 37 Brett Wilky Trentham 39.59 38 Greg Laing ACM 40.5 39 David Farlow ACM 41.59 40 Chris Megaw ACM 42.08 41 Wayne Hyman ACM 42.22 42 Andrew Smith Trentham 42.47 43 Richard Hawkes ACM 42.5 44 Norm Chu ACM 43.43 45 Albert Van Veen HVH 45.57 46 Ray Wallis Aurora 52.24
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • huttvalley
      • wainuiomata

Latest Newsitems

The latest newslog items.