Related Tags

Items tagged with:

Tags

  • RSS

WCN Hosted and Sport

Listings tagged with both WCN Hosted and Sport.
Select an individual tag to see all listings for that tag.

WCN Hosted related newsitems

    • Summer Interclub Is Coming!
      • 16 Feb 2017
      • Empire Table Tennis Club
      • Yes, Summer Interclub is nearly upon us, with the competition starting on Wednesday 1st March at our Club and with entries due by Wednesday 22nd February.  Click here for all the details.  The competition is expected to finish on Wednesday 5th April.
      • Accepted from Empire Table Tennis Club news by feedreader
      • Tagged as:
      • art

    • Mens Pairs Club Championships 2016/17
      • 29 Jan 2017
      • Johnsonville Bowling Club
      • Well done to Grant Wakefiled (s) and Isi Taito for winning this years club pairs, a close battle against Sy Baker (s) and Chris Hueston, denying Sy of his Third club champ for the season already having the Singles and Triples title under his belt. The game was very close until Grant and Isi pulled away in the last few ends Played on our best day of bowls for the season. 
      • Accepted from JBC news
      • Automatically tagged as:
      • wcnhosted
      • johnsonville
      • bowling
      • Johnsonville Bowling Club, Frankmoore Avenue, Johnsonville, Wellington, 6037, New Zealand/Aotearoa


    • 2016 November
      • 21 Jan 2017
      • Wellington Marathon Clinic
      • WELLINGTON MARATHON CLINIC Minutes of Committee Meeting 5.30pm – 7.45pm, Central Library, 21 November 2016 Present Mike Candy (Chair), Wim van Dijk, David McCrone, Judith Dennis, Lynda Young. Apologies Tony Oakshatt, Bice Awan. Minutes of the last meeting Moved that … Continue reading →
      • Accepted from WMC news
      • Tagged as:
      • libraries

    • Club Open Day
      • 18 Jan 2017
      • Naenae Hockey Club
      • Saturday 18th February, 4pm - 6pm at Fraser Park Turf.  Come and join us for our annual Club Open Day. This is a great chance to catch up with team mates and other members of the club, play a little social hockey and register for the 2017 season. Bring along any potential new members as this is a wonderful opportunity for them to get a feel for our club and meet a bunch of lovely people.
      • Accepted from Naenae Hockey Club news by feedreader
      • Tagged as:
      • hockey
      • people

    • Xmas 2016 And New Year 2017 News
      • 9 Jan 2017
      • Johnsonville Bowling Club
      • Hello All Happy New year to you all, I hope you have enjoyed the bowls break, for some it wasnt a break, there have been lots of tournaments over the break and many members took the opportunity to play in these.
      • Accepted from JBC news
      • Automatically tagged as:
      • wcnhosted
      • johnsonville
      • bowling
      • Johnsonville Bowling Club, Frankmoore Avenue, Johnsonville, Wellington, 6037, New Zealand/Aotearoa


    • 2016-17 Mens Club Triples
      • 8 Dec 2016
      • Johnsonville Bowling Club
      • Congratulations to Chris Heuston, Lachlan Gordon and Sy Baker (s) for taking out the Club Triples last weekend, and to runners up Avon Compton, Wayne McDonald and Pat Walkin (s) runners up. For photos please see our facebook page: JBC Facebook Page  
      • Accepted from JBC news
      • Automatically tagged as:
      • wcnhosted
      • johnsonville
      • bowling
      • Johnsonville Bowling Club, Frankmoore Avenue, Johnsonville, Wellington, 6037, New Zealand/Aotearoa


    • 2016 Centre Fours Results
      • 28 Nov 2016
      • Johnsonville Bowling Club
      • Well done to Johnsonville Womens and Mens teams on getting to Semi finals and finals: Women: Kay Martin, Hilda Abraham, Alison Colgate, Dawn Neill - Semi Finalist               Paula Meredith, Kaaren Guilford, Dale Rayner, Janet Nehemia - Semi Finalist Men: Brian Cleaver, Isi Taito, Dennis Witt, Ian Franklin - Semi Finalist          Ken Brown, Adrian Cronin, Lachlan Gordon, Brady Amer - Runner Up
      • Accepted from JBC news
      • Tagged as:
      • johnsonville
      • Johnsonville Bowling Club, Frankmoore Avenue, Johnsonville, Wellington, 6037, New Zealand/Aotearoa


    • 2016 October
      • 26 Nov 2016
      • Wellington Marathon Clinic
      • WELLINGTON MARATHON CLINIC Minutes of Management Committee Meeting 5.30pm – 7pm, Central Library, 19 October 2016 Present Mike Candy (Chair), Wim van Dijk, David McCrone, Tony Oakshatt, Lynda Young Apologies – Judith Dennis, Bice Awan Minutes of last meeting Moved … Continue reading →
      • Accepted from WMC news
      • Tagged as:
      • libraries

    • November Round Robin Update
      • 22 Nov 2016
      • Empire Table Tennis Club
      • This individual competition concludes on Wednesday 23rd November and Club members have been doing well.  Congratulations to James Harter, Michael Stechman and Russell Buchanan who are currently leading (or jointly leading) their respective grades. 
      • Accepted from Empire Table Tennis Club news by feedreader
      • Tagged as:
      • art

    • Prize Giving 2016 Results
      • 8 Nov 2016
      • Hutt Valley Harriers
      • HUTT VALLEY HARRIERS Prize Giving Results 2016 Novice Race L Brunetti Cup 1 Jared Bothwell 2 Michael Butler 3 Eugene Collins Presidents Handicap Race H A Walker Cup 1 Paul Strickland 2 Grant Pritchard 3 Steve Robertson Annie Huggan Cup Race Annie Huggan Cup 1 Phoebe McKnight 2 Jayme Maxwell 3 Shelley-Anne Tietjens CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP AWARDS Girls U9 Cross Country Championship 1 Annabel England 2 Eloise Bothwell 3 Stefania Butler Boys U9 Cross Country Championship 1 Thomas Prichard 2 Trent Magee 3 Bailey Rollo Girls U11 Cross Country Championship 1 Emalise Alding 2 Amy Murray 3 Jessica McKenzie Boys U11 Cross Country Championship 1 Alexander Prichard 2 Kian O’Connell 3 Ashton Tietjens Girls U13 Cross Country Championship 1 Rylee Watt 2 Charlotte Ross 3 Gemma Gordon Boys U13 Cross Country Championship 1 Nathaniel Graham 2 Joshua Allen 3 Logan Stoupe Girls U15 Cross Country Championship 1 Jorja Watt Boys U15 Cross Country Championship Boys Championship Cup – R J Lee Cup 1 Jonathan Roberts Women U18 Cross Country Championship Junior Womens Cross Country Championship Cup 1 Phoebe McKnight 2 Jayme Maxwell 3 Lucy England Men U18 Cross Country Championship Colts Championship Cup 1 Peter Roberts 2 Gus Reece Women U20 Cross Country Championships Junior Womens Cross Country Championships Cup No one Men U20 Cross Country Championships Goddard Junior Championship Cup 1 Matthew Roberts Senior Women Cross Country Championships Silver Plate 1 Kristi Perkinson Senior Men Cross Country Championships Lippitt Championship Cup 1 Mat Rogers 2 Nicholas Sasse 3 Jay Waters Masters Women Cross Country Championships Vanola Bull Memorial Trophy 1 Mel McKnight 2 Brig Murdoch 3 Liz Gibson Masters Women 50+ Cross Country Championships 1 Trish Coley Masters Men 40+ Cross Country Championships Bill Merrick Trophy 1 Reon Rollo 2 Brendan Quirke 3 Stephen Cummings Masters Men 50+ Cross Country Championships Masters Men 50+ Cross Country Championship Cup 1 Karl van Polanen 2 Graeme Burr 3 Richard Kellett Masters Men 60+ Cross Country Championships 1 Steve Robertson 2 Keith Holmes CROSS COUNTRY SEALED HANDICAP AWARDS Senior Men Cross Country Sealed Handicap Athol Roadley Memorial Trophy No one Masters Men Cross Country Sealed Handicap 1 Darren Gordon 2 Myles Carson 3 Paul Newsom Craig Rose Bowl Individual Race Perston Trophy 1 Mathew Rogers 2 Reon Rollo 3 Darren Gordon Craig Rose Bowl (Men’s) Teams Race Craig Rose Bowl Mat Rogers Gerard Burke Richard Kellett Albert van Veen Murray Smith Rose Bowl (Women’s) Individual Race 1 Jayme Maxwell 2 Kristi Perkinson 3 Lucy England Murray Smith Rose Bowl (Women’s) Teams Race Murray Smith Rose Bowl Jayme Maxwell Keryn Morgan Julia Baron Masters 10Km Time Trial Thomas Cup 1 Liz Gibson 2 Keryn Morgan 3 Graeme Burr Juniors (U15) Consolation Race 1 Tyler Rollo 2 Aiden Jackson 3 Harvey Butler Juniors Turkey Trot 1 Aidan Jackson (10 secs) 2 Stefania Butler (17 secs) 3 Jonathan Green (27 secs) Colts Consolation Race No one Colts Turkey Trot 1 Peter Roberts (16 secs) 2 Jonathan Roberts (32 secs) 3 Matthew Roberts (1min54secs) Senior Consolation Race Consolation Race Cup 1 Gary Maxwell 2 Tony McKone Seniors Turkey Trot 1 Keryn Morgan (4 secs) 2 Graeme Burr (20 secs) 3 Reon Rollo (23 secs) ROAD CHAMPIONSHIP AWARDS Girls U9 Road Championship 1 Stefania Butler Boys U9 Road Championship 1 Thomas Prichard 2 Trent Magee 3 Bailey Rollo Girls U11 Road Championship 1 Emalise Alding 2 Amy Murray 3 Jessica McKenzie Boys U11 Road Championship 1 Alexander Prichard 2 Ashton Tietjens 3 Jonathan Green Girls U13 Road Championship 1 Charlotte Ross 2 Gemma Gordon 3 Lily Trompetter Boys U13 Road Championship 1 Nathaniel Graham 2 Joshua Allen 3 Reegan Kowalczyk Girls U15 Road Championship No-one Boys U15 Road Championship 1 Jonathon Roberts Women U18 Road Championship 1 Jayme Maxwell 2 Lucy England 3 Hannah Gordon Men U18 Road Championship 1 Peter Roberts Women U20 Road Championships No one Men U20 Road Championships 1 Matthew Roberts Senior Women Road Championships Lynskey Trophy 1 Kristi Perkinson Senior Men Road Championships Senior Men Road Championship Cup 1 Mat Rogers 2 Nicholas Sasse Masters Women Road Championships Masters Women Road Championship Cup 1 Keryn Morgan Masters Women 50+ Road Championship 1 Trish Coley 2 Vanessa Trompetter Masters Men 40+ Road Championships Veterans Road Champion Trophy 1 Darren Gordon 2 Myles Carson 3 Brendan Quirke Masters Men 50+ Road Championships Masters Men 50+ Road Championship Cup 1 Marcus Smith 2 Paul Newsom 3 Bill Trompetter Masters Men 60+ Road Championships 1 Steve Robertson 2 Keith Holmes 3 Albert van Veen POINTS AWARDS Girls Under 9 Points 1 Stefania Butler 2 Eloise Bothwell 3 Annabel England Boys Under 9 Points 1 Bailey Rollo 2 David Gordon 3 Trent Magee Girls Under 11 Points  Gordon Smith Trophy 1 Amy Murray 2 Emalise Alding 3 Jessica McKenzie Boys Under 11 Points  Bill Merrick Trophy 1 Ashton Tietjens 2 Harrison Kowalczyk 3 Hunter Hughes Girls Under 13 Points  Drake Cup 1 Charlotte Ross 2 Gemma Gordon 3 Lily Trompetter Boys Under 13 Points  Morris Trophy 1 Tyler Rollo 2 Nathaniel Graham 3 Oscar Strickland Girls Under 15 Points  Girls U16 Cup 1 Jorja Watt Boys Under 15 Points  Boys Points Cup 1 Jonathan Roberts Women U18 Points  Girls U18 Cup 1 Jayme Maxwell 2 Hannah Gordon 3 Phoebe McKnight Men Under 18 Points  Humphrey Rose Bowl (No trophy) 1 Peter Roberts 2 Matthew Roberts 3 Gus Reece Senior Women Points   Kennedy-Good Salver 1 Kristi Perkinson Senior Men Points   Goss Trophy 1 Mat Rogers 2 Nicholas Sasse 3 Jay Waters Masters Women Points   Rose McManus Cup 1 Liz Gibson 2 Keryn Morgan 3 Trish Coley Masters Men Points   Noel Sutton Memorial Trophy 1 Brendan Quirke 2 Graeme Burr 3 Stephen Cummings Masters Men 60+ Points 1 Steve Robertson 2 Keith Holmes 3 Albert van Veen Masters Age Graded Performance Veterans Age Graded Trophy 1 Graeme Burr 2 Keith Holmes 3 Stephen Cummings JUNIOR DEVELOPMENT SQUAD AWARDS Junior Points Fitness Goals Junior Points Trophy Nathaniel Graham Hot Kiwi Junior Development Boys Josh Allen Hot Kiwi Junior Development Girls Emalise Alding SPECIAL AWARDS Arthur Chandler Trophy for Diligence in Training Mat Rogers Sutton Trophy for Veterans Club Spirit Reon Rollo Mary Baker Memorial Trophy for Women’s Club Spirit Keryn Morgan Ogilvie Trophy for Men’s Club Spirit Presidents Choice Mat Rogers
      • Accepted from HVH news
      • Tagged as:
      • huttvalley

    • 2016 September
      • 27 Oct 2016
      • Wellington Marathon Clinic
      • WELLINGTON MARATHON CLINIC Minutes of Management Committee Meeing 5.30pm – 7pm, Central Library, 19 September 2016 Present Mike Candy (Chair), Wim van Dijk, David McCrone, Tony Oakshatt, Judith Dennis, Bice Awan, Lynda Young Apologies – Minutes of last meeting Moved … Continue reading →
      • Accepted from WMC news
      • Tagged as:
      • libraries

    • November Round Robin Competition
      • 21 Oct 2016
      • Empire Table Tennis Club
      • The next competition out of the traps is the November Round Robin, run by Table Tennis Wellington.  You enter as an individual, the competition is graded and you will play four singles games per night.  The venue is our Stadium and the dates are 2nd/9th/16th/23rd November.  For full details click here.  Entries should ideally be in by 27th October. 
      • Accepted from Empire Table Tennis Club news by feedreader
      • Tagged as:
      • stadium
      • tennis
      • wellington


841 - 870 of 1662


Related sites

Latest Newsitems

The latest newslog items.

    • Save The Date
      • 22 Jun 2021
      • Randell Cottage Writers Trust
      • The AGM of the Friends of the Randell Cottage will be held at: 11:30 am Tuesday 27 July Alliance Francaise Level 3 78 Victoria Street Wellington After the AGM the current writer in residence, Lynn Davidson, will talk about her work. Refreshments will be served.
      • Accepted from Randell Cottage Writers Trust news by feedreader
      • Automatically tagged as:
      • thorndon
      • books
      • art
      • St. Mary St, Thorndon, Wellington, 6012, New Zealand/Aotearoa


    • Check out Mahara on pole moorings
      • 22 Jun 2021
      • Coastguard Mana
      • Operation Details Date/Time:  Tue, 22/06/2021 - 18:30 - 21:30 Operation Type:  CG Operation (good samaritan) People Assisted:  1 Total Volunteer Hours:  15 Checked out Mahara on Pole Mooring 13 for Harbour Ranger.  Found in good condition.  Continued with training, helm and local area familiarisation.  Moored at wharf at Whitireia.  Checked mooring at Onepoto.  Demonstrated night reflection on channel markers. Wind dropped away from 10 knot S.  Went through high tide at 2000 hours  sea slight Vessel Details Length:  11.00m Resources Attendees:  Portersnz MikeyC Polarbear Torrey Trevor Burgess CRV's Used:  CRV Pelorus
      • Accepted from Coastguard Mana news by feedreader
      • Automatically tagged as:
      • emergencyservices
      • kapiti
      • boating
      • -41.125595, 174.841473